Toplu Taşıma Nedir ? Toplu Taşımada Bilinmesi Gerekenler

toplu-tasimaToplu Taşıma : Şahsi araç kullanmadan ulaşılacak yerler için kullanılan araçlara verilen addır.
Toplu taşımacılık denildiği zaman akla ilk gelen otobüs ve minibüstür. Oysa ki toplu taşımacılık hem şehirler içi hemde şehirler arası olabilir. İşte bu yüzden toplu taşımacılığa giren araçlar tren , otobüs, Metrobüs, tramvay, hava yolları (uçak), feribot ve minibüslerdir . Günümüzde pek çok kişi toplu tasıma aracını kullanmamaktadır. Oysa ki bu çok yanlıştır. Çünkü mecbur kalmadıkça kişisel araç kullanmamalıyız. Gittikçe etkisini daha çok gösteren küresel ısınmanın nedenlerinden biri de araçlardan çıkan egzoz dumanlarıdır.
Toplu tasıma aracını kullanmamız nasıl etki edecektir küresel ısınmaya ?
Örneğin bir otobüsün veya troleybüsün 40 kişi aldığını varsayalım bu kişiler kendi araçlarını kullandığı zaman trafikte 40 araç olacaktır.
Bunun cevabı 40 egzoz dumanı demektir. Bunun yanı sıra ise trafiğin kalabalık ve çekilmez bir hal alması demektir. Oysa ki o 40 kişi toplu tasıma araçlarını seçerse 1 egzoz dumanı çevreye verilecektir. Ve trafik de daha rahat olacaktır.
Toplu taşıma da uyulması gereken bazı kurallar vardır.

Toplu tasima nedir
1.Duraklarda toplu taşıma araçlarına binmek ve inmek. Toplu tasıma araçlarının durması için hazırlandığı için diğer araçlar toplu tasıma araçlarını beklemeyecektir. Bu yüzden trafik akışı devam eder.
2. Durağa gelmeden önce inmeye hazır bir şekilde arka kapıda bekliyor olmak. Bunu yapmakta ki amaç toplu taşıma aracının fazla beklememesidir.
3. Bozuk para ya da akıllı kart biletlerini araca binmeden hazır bulundurmak .
4. Araca binildiği zaman oturacak yer yok ise eğer arkalara doğru ilerleyip diğer yolcuların daha kolay binmesini sağlamak.
5. Diğer yolcuları rahatsız edebilecek şekilde sohbet etmek , müzik dinlemek ve telefonla konuşmak araçta olan diğer kişileri rahatsız etmek demektir bu yüzden bunlara dikkat etmeliyiz.
6. Toplu tasıma araçlarını temiz tutmak .
7. Yaşlılara , engellilere , kucağında bebeği olan bayanlara ve hamile bayanlara yer vermek önceliğimiz olmalıdır.
8. Camların ve kapıların açık olması yakıt tüketimini artıracağından camlar ve kapılar kapalı olmalıdır .
Bu kurallara uymak hem kolaylığın hem de kültürümüzün genel göstergesidir.