Tesettürü Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?

Tesettürü Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?Tesettürü Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?
Tesettür Kapanmak örtünmek anlamına gelir. Biraz daha açacak olur isek;  erkeklerin ya da kadınların avret yerlerini göstermemek amacı ile kapamaktır. Diğer bir şekilde ise kadınların kapalı bir biçimde giyinmesidir.
Mü’min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar. (Yüz ve el gibi) görünen kısımlar müstesna, zînet (yer)lerini göstermesinler. Başörtülerini ta yakalarının üzerine kadar salsınlar. (NÛR SÛRESİ 31. Ayet)

Günümüzde Tesettür
Günümüzde tesettür maalesef çok yanlış bir seyirde ilerlemektedir. Kimisi Aile baskısı ile kapanmakta, kimisi özgürlüğü için, kimisi de kendine yakıştığı düşüncesinde yola çıkarak kapanmaktadır. Unutulmamalıdır ki kimisi de Dini için içinden gelerek kapanır.
Her insan aynı değildir.

Kimine göre namus sadece tesettürden geçer. Kapalı olan namusludur sadece,
Kimine göre ise; tesettür ve açık fark etmez.  Allah’ını bilen, tanıyan Kalben Müslüman olanların hepsi namusludur. Diğer türlü Müslümanlık nedir diyecek olursanız şayet; o da nüfus cüzdanında Dini: İslam ibaresinden geçer. Bu konuya başka bir yazımda ele alacağım bu yüzden uzatmak istemiyorum.

  • Her Müslüman namuslu mudur? Değildir bilmeden yazmış kendini bilmez bu yazar.
  • Nüfus cüzdanı Müslümanlığından bahsetmemiş ama.

Yukarıda ki gibi örnek verdiğim o diyalogda geçen konuşma hep yapılır hayatımızda. Çünkü kimse doğru olanı tebrik etmez aksine dışlar.

Aile baskısı ile kapanmak çok yanlıştır. Bu konuda ailelerin baskı yapmaması en iyisidir. Unutma ki dinde zorlama yoktur. Sen ne kadar zorlarsan evladın o kadar nefret edecektir.

Özgürlük için kapanmak; Aile baskısını geçtikten sonraki olaya bu başlığı verdim. Kişi daha rahat hareket etmek ve evden özgürce çıkmak için tesettürü alet eder. Alet olan tesettür değildir tabi ki Bildiğiniz üzere dindir. Herkes özgürdür aslında belli bir kültür doğrultusunda. Evden rahat çıkmak sevgili ile bulaşmak için genelde böyle yapanlar vardır. Benim evladım yapmaz, o kişi bunu yapmaz kapalı o düşünme hissini veren stratejik hareket ettiğini düşünen küçük akıllıların hedefidir.

Moda için ya da yakıştı düşüncesi ile hareket eden ileri akılların fikrinden ibarettir. Bu şekil yapanlar din için yapmadığı apaçık ortadadır zaten.  Bu şekil kapananlar zaten parfümü eksik etmez.

Bir kadın koku sürünerek dışarı çıkar ve koku ulaşsın diye bir topluluğun yanına giderse, zinâya bir adım atmış olur. (Tirmizî, Edeb, 35.)

  • Bunlar yüzünden Tesettürlü bayanlarında adı çıkıyor.
  • Evet çok haklısın katılıyorum sana.

Yukarıda verilen çokça görülen konuşmalardan biridir. Bunların ikisinde de beyin olacağını sanmıyorum ben aslında. Kalkıp içi çıplak, dışı kapalı bir insan yüzünden gerçek Müslüman olan Tesettürlü bayanların adı çıkmaz. Öyle düşünen aklından şüphe ederse sevinirim doğrusu.

Ümmetimin son dönemlerinde giyimli fakat çıplak bir takım kadınlar olacak, bunların başlarının üstü deve hörgücü gibi bulunacaktır Onlar cennete giremez, cennetin kokusunu bile alamazlar
(Ebu Davud Libas 125, Cennet 52)

NOT

  • Üstüne alınan rahatlıkla alınabilir.
  • Açık ve kapalı savaşı yapılmamıştır burada.
  • Her insan kapanacaktır diye bir kelimem bile geçmemiştir.
  • (Kapalılık) Tesettür denilince akla gelen şey sadece baş kapama değildir.
  • Herkes kendinden sorumludur.

Belki şimdi oturup bir daha düşünme fırsatı doğdu size Tesettürü Hangi Amaçla Kullanıyorsunuz?

Bir başka 200+ yazımda görüşmek üzere.
YAZAR: GÖKHAN A.