Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?

makyaj-1a2Makyajın Püf Noktaları Nelerdir?
Günümüzde kozmetik gelişmiştir ve kadınlar kendilerine bakım yapmalarının yanı sıra makyajsız bir biçimde evden çıkmamaktadırlar. Makyaj ancak doğru bir şekilde yapıldığında amacına ulaşır ve kadınlarda güzel bir görünüm sağlar. Yanlış bir şekilde yapılan makyaj kadınları güzel göstermediği gibi bir de komik bir duruma düşürmektedir. Gerek yüz tipi gerek de ten rengine göre makyaj yapılmalıdır.

Makyajın püf noktaları için en önemli olan unsur fondöten seçimidir. Açık bir cilde koyu bir fondöten ve koyu bir cilde ise açık bir fondöten kullanılmamalıdır. Doğru bir seçim yapıldıktan sonra makyajın nasıl yapıldığı da önemlidir. Küçük gözlere sahip olanlar özellikle de gözlerde yoğun bir etki yaratan makyajları seçmeliler. Göz çevresine far ve kalem kullanımı ile göz büyütme işlemleri yapabilirsiniz.

Makyajın püf noktaları arasında doğru allık seçimi önemlidir. Koyu tenli kadınlar için kiremit rengi ve mercan tonları allık kullanımı en iyi seçim olacaktır.Açık tenli kadınlar için ise şeftali tonları uygun bir seçim olacaktır. Elmacık kemiklerinin çıkık olduğu durumlarda allık elmacık kemiklerinin altına sürülmeli ve elmacık kemiklerinin çıkık olmadığı durumlarda ise allık tam elmacık kemiklerinin üstüne sürülmelidir. Böylelikle doğru allık kullanımı ile kusursuz bir görüntü sağlanacaktır.

Kusursuz bir ruj kullanımı da makyajın püf noktaları arasında yer alır. Rujun kalıcı olması için ruj sürmeden önce dudakların pudra yardımı ile matlaştırılması gerekir. Daha sonra dudak kalemi ile dudak kenarları belirlendikten sonra kusursu bir ruj görüntüsü sağlanabilir. Rimelin kirpik türüne uygun olarak seçilmesi gerekir. Düz ve kalın kirpiklerde kıvırıcı etkiye sahip olan rimeller tercih edilmelidir.  Yoğun olmayan kirpiklerde ise yoğunlaştırıcı etki sağlayan rimeller gözü daha çok ön plana çıkaracaktır ve kusursuz bir göz makyajı için vazgeçilmezlerden biri de rimel seçimidir. Göz rengine göre de far seçimi yapılmalıdır. Renkli gözler için renkli göz kalemleri seçilmelidir. Kumrallar için kahve tonları ve esmerler için de koyu tonlar en iyi seçim olacaktır. Bütün bunlar dikkate alındığında kusursuz bir makyaj yapılmış olacak ve kendinize olan güveniniz artacaktır.