KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı)

KOAHKOAH, akciğerlere giden havanın geri dönüşümünün engellenmesiyle mevcut bir hastalıktır. KOAH genellikle ikinci akciğer hastalığıdır. Yani kendisinden önce bir hastalık akciğer harabiyeti ve KOAH‘a zemin hazırlar. Genel olarak bu hastalık ise kronik bronşit ve pulmoner amfizemdir. Kronik bronşitte hastada her yıl birkaç ay süren öksürük ve balgam vardır. Balgam akciğerlerin küçük kılcal damarlarını tıkayarak hava akımını bozar. Pulmoner amfizemde ise akciğerde ki hava keseciklerinde genişleme ile karakterize bir hastalıktır.
Hastada sabah öksürüğü ve beraberinde balgam çıkarma mevcuttur. Balgam köpüklü ve kolay çıkarılır. Hastada nefes darlığı çok belirgin şekildedir. Hastalığın ilk dönemlerinde nefes darlığı sadece hareketle meydana gelirken, ilerleyen zamanlarda hasta dinlenirken bile nefes darlığı çeker. Bunların yanında göğüs ağrısı, gürültülü solunum, oksijenin yetersiz alımına doğru el ve ayak parmaklarında, dudaklarda morarma, özellikle sabahları görülen baş ağrısı, kilo kaybı görülebilir.
Bu hastalarda yapılması gerekenler ise herhangi bir solunum yolu hastalığı varsa örneğin bronşiti, tonsiliti tedavi etmeli nefes açıcı ilaçları düzenli kullanmak, balgam söktürücü ilaç almak, gerektiğinde oksijen vermek, hastanın yanında sigara içilmesini önlemek, yeterli sıvı alımını sağlamak, yürüyüş gibi hafif egzersiz yaptırmak, grip aşısı yaptırmak, gün içinde dinlenmeye vakit ayırmaktır.

YAZAR: AYŞE A.