Gramofon Nedir? Gramofon Hakkında Bilgiler

Gramofon, eski Yunanca dilinde fone, ses anlamında, grammein ise yazmak anlamına gelmektedir. Gramofon ya da fonograf ile ses ve müzik kayıtı veya dinleme imkanları bulunmaktadır. Gramofon’un ilk patenti Alman asıllı bilim insanı Emil Berliner tarafından alındı.
İlk müzik çalar kutusu olan Gramofon yuvarlak ince taş plak ile fonograf ise bir silindir ile çalışmaktadır. Fonografı ilk tasarlayanlardan biri de ünlü Thomas Alva Edison’dur. Günümüzde hala dinleyenler mevcuttur. Plaklar üzerine tespit edilmiş olan esasları tekrarlamaya yarayan Gramofon Plâk ve makine bölümünden ibarettir.
Plâk, gomalaka ve mumlu maddelerle yapılmaktadır. Ama sonraki yıllarda ise plâstik maddelerle yapılan bir disk olmaya başlamıştır. İki tarafında helezon görüntüsünde oyuklar vardır. Bu oyuklar tarafından, girintili ve çıkıntılı, özel olarak yapılan gramofon iğnesi ve oyuklar arasında dolaşırken, meydana gelen titreşimler, plâka alınan sesin tekrar duyulmasını sağlamaktadır.
Makine, plâk’ın devamlı olarak ve aynı hızda dönmesini sağlayan bir motor ile, sesi yansıtan bir bölümden ibarettir. Motor, zemberek ya da elektrikle çalıştırılabilir. Her iki şekilde de dakikada ortalama olarak 78 devir yapılır. Elektrikle çalışan gramofonlara pikap adı verilir.Gramofon Nedir Gramofon Hakkında Bilgiler(332 x 397)
İğne, plâk üzerinde dolandıkça, oyukların girinti ve çıkıntısına göre meydana gelen titreşimler, iğnenin bağlı bulunduğu diyagrama yansır, ses titreşimleri, diyagram ve ses kutusu yardımı ile büyütülerek aksettirilmiş olur.
Gramofon 1877 yılında Edison tarafından icat edilmiş olan fonografın geliştirilmiş şeklinden ibarettir.

Plâk nasıl dolduruluyordu?

Balmumundan yapılmış düz ve daire biçimli kalıplar, gramofona benzeyen bir makineye konur. Bu makine, balmumundan kalıbı, belli bir hızla döndürür. Kalıbın üzerine bir iğne konmuştur. Bu iğne bir diyaframa bağlıdır.
Makinenin karşısında yapılan bir konuşma ya da söylenen bir şarkı, havayı titreştirir, hava da diyagramda titreşimler meydana getirir. Bunun sonucu olarak, diyagrama bağlı olan iğnede de titreşmeler olur. İğne, titreşerek, dönmekte olan balmumu kalıbı üzerinde, titreşme durumuma göre inişli çıkışlı çizgiler çizer. Böylece, bir kalıp elde edilmiş olunur. Bu kalıptan nikel kalıplar çıkarılır. Sonra da bu nikel kalıptan, bildiğimiz gramofon plâkları çoğaltılır. İlk müzik çalar kutusu. Günümüzde hala dinlenmektedir. Ancak bu bilindiği gibi Edison’un icadı değildir. Gramofon Edison’dan yaklaşık 50 sene öncesinde dedesi tarafından tasarlanmıştır.
Jean Michel Jarre’nin Büyükbabası André Jarre, ilk kez ses miksaj masasını icat etmiş ve bunu Radyo Lyon’da kullanmıştır. Ayrıca ikinci dünya savaşından sonra ilk taşınabilir fonograf (Teppaz) cihazını yapmış, daha sonra bunu torunu Jean-Michel’e hediye etmiştir.