Çocuk Odası İçin İlham Verici Modeller

Çocuk Odası
Çocuk Odası İçin İlham Verici Modeller
Ebeveynler genellikle küçük olan çocuklarının odalarını dizmeye çalışırken büyük bir düşünceye kapılırlar. Söz konusu çocuklar olduğundan, odalarını mükemmel bir şekilde tasarlamak isterler.
Çocuk odası tasarımı, çocuklarımız için büyük bir önem taşır. Çünkü odada hep onlar kalacağı için adeta onların yuvası, odası olacaktır. Çocuklar sadece uyumak için odalarına girmezler. Eğlenip oyun oynamak kimi zaman bir şeyler üretmek ister. Bunun içinde ileriye dönük oda tasarlamamızın bütçemize büyük bir kârı olacaktır.

Güvenlik asla unutulmamalıdır. Çocuğunuz 1 ila 3 yaşında ise eğer dekor edeceğiniz odada cam materyaller asla bulunmamalıdır (mobilya üzerinde ki camlarda buna dahildir). Her ihtimale karşı mobilyalarımızı duvara monte edip sağlamlaştırmalıyız. Unutulmamalıdır ki çocuklar tırmanabilir böyle şeylere eğilimli olurlar. Hiperaktif bir çocuğu da durdurmak zor olsa gerek. Zemin asla sert bir malzeme ile yapılmamalıdır. Mermer ya da seramik malzemeden oluşan zemin yapmamalıyız, yer hem soğuk hem tehlike arz edecektir. Eğer böyle isede bir an önce önlem almalıyız. Düşmelere karşı çocuğumuzun yaralanmasını asla istemeyiz. Ahşap ya da mantar parke zemini hem sıcak hemde yumuşak kılacağından bu tür parkeleri tercih etmeliyiz.
Çocuğunuz 5 ila 12 yaşında ise, odasını dizerken çocuğunuza muhakkak danışın. Sizin sevmediğiniz bir model bile istese güzel yöntemlerle ikna ediniz. Unutmayınız ki odada biz değil onlar kalacak.

Nasıl Oyun Odası Dekor Edebiliriz?

 Bir oyun odası çok canlı ve ilham verici olmalıdır, bunun için renk ve mobilyalar ile yaratıcı olmalısınız. Çocuğumuzun odasına bir oyun tahtası koymak ile başlayabiliriz. Böylece çocuğumuz hem kendini geliştirip eğlenir hemde üretici olur. İşte bu sayede duvarlarımızın çizilmesinden kurtuluruz. Annelerin büyük dertlerinden biride duvarın kalemlerle çizili olmasıdır. Beanbag sandalye veya zemin yastıkları gibi, eğlenceli mobilyalar kullanmayı deneyin. Çok ihtiyaç duyulan oyuncak depolama kutuları ya da rafları bulundurmanızda fayda vardır. Bu sayede çocuğunuza düzen ve uyumluluğu öğretebilirsiniz. Okul eğitimine hazır olmanız için boyama ve karalama kitaplarını hazır bulundurmanızda fayda olacaktır. Çalışma masası asla unutulmamalıdır.
Çocuklarımız için aşağıda bir çok resim ekledim. Resimlere bakarken bir fikre sahip olursunuz. Çocuk odası tasarımı yapacağınız zaman belli bir düşünceniz doğrultusunda emin adımlarla ilerleyebilirsiniz. Sizler için için resimleri sıraladık, ileri butonunu kullanarak tüm resimlere bakabilirsiniz.