Charles Perrault Kimdir?

Charles Perrault
Charles Perrault Kimdir?

Charles Perrault 12 Ocak 1628 yılında Fransa’nın başkenti olan Paris’te dünyaya geldi. Babası avukat olduğundan dolayı Charles’i de hukuk fakültesinde eğitim görmesini istedi. Charles Hukuku kazanarak babasının isteği üzerine avukat oldu. Charles Perrault sanata olan ilgisinden dolayı avukatlığı bırakıp yazar olmaya karar verdi. Birşeyler yazmak ona her zaman büyük bir mutluluk verirdi.

Charles çocuklar için kaleme alınmış masalları hiç beğenmediğinden ve çocuklara daha kaliteli masallar okunabilmesi ve okuyabilmesi için kendi kaleminden masallar yazmaya başladı. Aslına bakacak olursak ilk masalını kendi çocukları için yazmıştı ama daha sonra diğer çocukların da kendi güzel masallarını beğenip okuyabilmeleri için çeşitli masallar yazmaya başladı. İşte burada Charles Perrault ün kazanmaya başladı. Yaptığı işten hep gurur duyardı ve başarmıştır da. Birden fazla esere sahip olan yazarın en önemli hikâyeleri Külkedisi, Uyuyan Güzel, Çizmeli Kedi ve Kırmızı Başlıklı Kız’dır.  Bu hikâyelere animasyon filmler çekilmiştir. Hepimiz bu hikâyeleri okumuş ya da dinlemişizdir. Günümüze kadar hala popülerliği yüksek olan bu hikâyeler yerini asla kaybetmeyecektir.

Ünlü yazar 1672 yılında Marie GUICHON ile evlenir. Mutlu bir evlilik yaşayan çiftin 1678 yılında bir oğlu (Pierre Perrault) olur.

Charles Perrault 16 Mayıs 1703 yılında Pariste vefat eder. 12 Ocak 2016 yılında ise Google tarafından 388. doğum gününü anmak ve Charles’i onurlandırmak adına doodle olur.