Apse Nedir? Apse belirtileri ve Bitkisel Tedavisi

BilgiApse : Çeşitli yollarla vücuda giren mikropların meydana getirdi­ği içi cerahat dolu iltihabi şişliklerdir. Bu şişlik ve kızartılar vücudun her yerinde deri altında ve derinin daha alt kısmın­da kendisini gösterir.
Belirteleri
Deri altında veya daha derin kısımda meydana gelen şiş­likler, şişlik olan kısımlarda ağrılar, ateş ve deri kenarlarında kızarıklık meydana gelir. Absenin bir kısmı deri altında olu­şur, diğer kısmı da derinin daha derininde, dokuların içinde oluşur.
Abse iki kışıma ayrılır:
1. Şişlikler ağrılı ve ateşli ise buna sıcak abse adı verilir.
2. Şişlikler ağrısız ve ateş yoksa buna soğuk abse adı veri­lir.

 • 1. Tarif
  2 adet kuru soğan ateşte közlenir 1 çay kaşığı ham sabun rendelenir 1 çay kaşığı zeytinyağı
  Soğanın yanan kabukları alınıp pişen kısmı dövülüp ma­cun haline getirilir. Sabun ve zeytinyağı ile karıştırılır. Elde edilen macun, abseli kısmı kaplayacak şekilde sarılır. 10 saat kadar bekletilir. Bu işleme abse temizlenene kadar devam edilir.
 • 2 . Tarif
  Lahana yaprağı bütün olarak parçalanmadan haşlanıp Ab­seli kışıma sarılır. 10 saatte bir değiştirilir.
 • 3. Tarif
  Kuru incirin içi açılıp Abseli kışıma sarılıp, 8-10 saatte bir değiştirilir.
 • 4. Tarif
  Lokum ezilir. Abseli kısma sarılır, 8-10 saatte bir değiştiri­lir.
 • 5. Tarif
  50 gr balmumu
  50 gr kara çam sakızı
  Kaynayan suyun içindeki ikinci bir kapta tutkal eritir gibi eritilir. Abse olan kışıma sarılıp, iltihap boşalana kadar de­vam edilir.
 • 6. Tarif
  Altın ot, Kırkkilit otu, Sinirli yaprak
  Ayrı ayrı veya beraber kaynatılır, lapası yapılıp abseli kışı­ma sarılır. 8-10 saatte bir iltihap boşalana kadar devam edi­lir.
  NOT: Abseli kısmı olgunlaşmadan iğne veya benzeri bir şeyle deşmek veya olgunlaşmadan sıkmak sakıncalıdır. Bunun yerine abse olgunlaşana kadar sabredip abse olgunlaşıp uç kısmı meydana çıkınca yukardaki tariflerin biriyle kendiliğin­den boşalmasını sağlamak en doğru olanıdır.

Apseli kısmı olgunlaşmadan iğne veya benzeri bir şeyle deşmek veya olgunlaşmadan sıkmak sakıncalıdır. Bunun yerine abse olgunlaşana kadar sabredip apse olgunlaşıp uç kısmı meydana çıkınca yukardaki tariflerin biriyle kendiliğin­den boşalmasını sağlamak en doğru olanıdır.
Uyarı
Hastalığın gerçek sebebini öğrenmek ve tedavi için sağlık kuruluşlarına ve doktorlara gidilmelidir. Herhangi bir sebep yoksa ve şikayetler devam ediyorsa, destek ve alternatif ola­rak aşağıdaki bitkisel tariflerden biri veya birkaçı kullanılabi­lir.